4–6/7/2018 Hradec Králové

Psal se rok 2006, když se v Bowling Green, asi jako Kladno velkém městě v americkém státě Kentucky, dala dohromady parta, která měla ráda rock. Po prvním úspěšném vystoupení na festivalu South by Southwest v roce 2007 a následném turné, při kterém předskočili Queens of the Stones Age přesídlili do Londýna, aby byli blíže všem zdrojům, které originálním způsobem přetavují do svého mile eklektického stylu.

První eponymní album si na přelomu let 2008 a 2009 získalo velkou pozornost v Británii i v USA. Kapela, jejíž živá vystoupení jsou od začátku pověstná, se od klasických rockových postupů, funku a blues posléze posunula více k punku a vlivům odkazujících na pozitivně přijatém albu Thank You, Happy Birthday (2011) i k Pixies nebo Nirvaně.

Třetí album, Melophobia (2014) završilo cestu k zralosti kapely, což bylo jistě jedním z důvodů, proč získalo nominaci na Grammy v kategorii alternativní album roku. Na čtvrtém albu, Tell Me I’m Pretty, které vyšlo na sklonku předminulého roku, v této cestě pokračují. „Chceme být na tomhle albu co nejvíc transparentní,“ říká zpěvák Matt Schultz a dodává: „Chtěli jsme zachytit náladu každé písničky. Ať už vyvolá jakékoli emoce u posluchačů, aby to od nás bylo zcela upřímné.“ K zajímavému zvuku alba přispěl výrazně i producent Dan Auerbach z Black Keys.

Koncerty Cage the Elephant jsou mimořádným zážitkem, youtube na jejich klipech již odpočítává milióny zhlédnutí. Matt vzpomíná, na nezapomenutelný zážitek, kdy zpíval legendární Break On Through (to the Other Side) od Doors v late-night SuperJam spolu s all-star bandem v čele s doorsovským kytaristou Robby Kriegerem. „Rock’n’Roll se stal časem něčím, co takzvaně není cool, skoro jakoby byl pro mainstream něčím špinavým. V hudbě tak ale vznikla nezacelitelná mezera a my chceme vzdát naším hraním jasný hold všem, kteří tuhle hudbu s neuvěřitelnou energií, pro kterou jsou lidi ochotni zemřít, vytvořili.“ Těžko si můžeme přát lepšího spoluheadlinera pro letošní Rock for People.