4–6/7/2018 Hradec Králové

Trio Die Antwoord vzešlo z předměstské čtvrti mimo hlavní kulturní centra Evropy a Ameriky a své kořeny  dokázalo  přetavit  v  mezinárodní  fenomén: ¥o-landi  Vi$$er,  poťouchlá  vyzývavá  barbína  s podivnými choutkami a nezaměnitelným hláskem, Ninja, pokérovaný rapper s vizáží týpka, který užzkusil v životě úplně všechno a jejich parťák GOD (dříve známý jako DJ Hi-Tek), schovaný u pultu za nijak sympatickou maskou.

Na  kontě  mají  celkem čtyři  studiová  alba  a  třináct  videí,  z  nichž každé  znamenalo  porušení  všech tabu, které obvykle před umělce staví prudérie, umělecké tradice a konvence. A také desítky miliónů zhlédnutí. Die Antwoord si svojí přímočarostí a ochotou mluvit otevřeně a bez skrupulí tam, kde se obvykle mlčí, získali milióny příznivců po celém světě.  Ke schopnosti provokovat a znepokojovat umí   přidat   humor,   k   hudební   údernosti   a   barevné   opulentnosti   také   obrovskou   energii   a profesionalitu.

Kořeny Die  Antwoord  (což  v  afrikánštině  znamená  odpověď)  leží  v  jihoafrickém  Kapském  Městě, ve specifické subkultuře zef, mixující ve své současné hudební odnoži rave a hip hop. Co je zef, tak jak jej Die  Antwoord  dotvořili  a  představili  světu,  definovala  později  Yo-Landi  lapidárně:   Zef  znamená, že jsi  chudej,  ale šik.  Nejsi  bohatej,  ale  jsi  sexy  a  máš  styl….Ninja,  vlastním  jménem  Watkin Tudor Jones,  křižoval  jihoafrickou  hip  hopovou  scénu  v řadě  dnes  již  pozapomenutých  kapel. Poflakoval jsem se kolem, byl namočenej do muziky i řady dalších performancí, ale pořád jsem čekal na tu správnou odpověď (die antwoord)… Ta se nakonec objevila: dal se dohromady s Yo-Landi a producentemDJ  Hi-Tekem   a  jejich  debut  $O$  byl  předzvěstí   mezinárodního  fenoménu  Die   Antwoord.  Ten definitivně  odstartoval  videem  k  tracku  Enter  the  Ninja,  připraveným  v  roce  2009 ve  spolupráci  s filmovým  režisérem  Robertem  Malpagem.    Jeho  uvedení  na  YouTube  se  stalo virálním  hitem  a katapultovalo  kapelu  na  výsluní.  Jejich  fanoušky  se  stali  i  David  Lynch,  Neill Blomkamp  nebo  David Fincher. Mimochodem počet zhlédnutí tohoto tracku se v současnosti blíží k 55 miliónům.