4–6/7/2019 Hradec Králové

Pořád stoupající Franz Ferdinand doplňují line-up Rock For People

Když koncertovali Franz Ferdinand v Česku poprvé, jejich debutové cédéčko se u nás nedalo sehnat. I tak byl o vystoupení v pražském klubu Roxy takový zájem, že klub praskal ve švech. Dodnes se eponymního alba prodalo přes 3,5 miliónu kusů a Take Me Out nebo The Dark Of The Matinée patří ke klenotům ostrovní indie rockové scény. Na královehradecké letiště přiveze skupina svoji aktuální desku Always Ascending, připomene ale taky skladby, kterými si podmanila fanoušky na celém světě.

Když se zeptáte, jaká hudba formovala mládež vyrůstající na začátku nového tisíciletí, Franz Ferdinand tam jistě nebudou chybět. Od přímějšího kytarového zvuku se později dostali k elektronice, chytlavé melodie a sborové popěvky ale zůstaly.

I když se nedokázala skotská čtveřice nikdy dostat do pravidelné rotace českých rádií, její popularita u nás už od začátku neustále rostla. Kapela přidávala do své diskografie další hity jako Do You Want To a No You Girls, v roce 2012 přijel zpěvák Alex Kapranos se svými kumpány do Hradce Králové. Protože měli pánové teprve před vydáním své čtvrté desky, návštěvníkům Rock For People naservírovali osvědčené vypalovačky. Nikdo neprotestoval, show měla všechno. Franz Ferdinand do toho jdou vždycky naplno, Franz Ferdinand nestárnou. I když zažíváte neustálé záchvěvy nostalgie, hudba je svěží, energie je cítit z každého zahraného tónu a vy u toho nechcete chybět.