4–6/7/2018 Hradec Králové

Jejich post-punk je surový a upřímný až na dřeň. Jejich koncerty ždímou z fanoušků i jich samých pot a krev. “Punk není mrtvý, ale je na kapačkách,” píše britský recenzent, a vyzdvihuje výjimečnost Idles: “V záplavě dobrých a horších punkových part, žijících ze zbytků bývalé slávy, se najednou objeví kapela, která ční nad různými rockovými flákači a postchillisty. Není to čistý punk, ale základní poselství – upřímnost, naštvanost a energie …”

Idles si všímají nejistoty a strachu sílící mezi obyčejnými lidmi, kteří mají daleko do prominentních kruhů londýnské smetánky. To vše je vlastní i jim samotným. Po několika singlech a EP letos v březnu vydali debutové album Brutalism, pojmenované po (i nám dobře známém) architektonickém stylu. Jeho nahrávání poznamenalo i tragické úmrtí matky frontmana Joea Talbota. Syrovost, síla a intenzita sdíleného poselství se tak ještě umocnila.

V jednom interview Joe Talbot říká: “My tu nejsme proto, abychom spouštěli revoluci, nebo něco podobného. Ale o politických věcech a o tom, co nás štve, se bavíme v putyce, tak proč bych o tom neměli zpívat na pódiu?”

Vystoupí na festivalu v rámci ETEP – European Talent Exchange Programme. ETEP je iniciativa organizovaná Eurosonic Noorderslag, která podporuje evropský repertoár na festivalech, v rozhlase a napříč médii v Evropě.