4–6/7/2019 Hradec Králové

Třicet let, 13 alb, 11 cen NME, 4 Brit Awards, 2 nominace na Mercury Prize a miliony fanoušků po celém světě – to je v několika číslech kultovní velšský trojlístek Manic Street Preachers. 

Naposledy se kapela postavila před zdejší publikum před pěti lety, kdy jí tleskal zaplněný Velký sál Lucerny. Teď si Jamese, Nickyho a Seana konečně užijeme na RFP. Málokterá britská kapela se pyšní tak dlouhou historií se stabilními úspěchy, kde nechybí nostalgie, pokora, ale i chuť držet krok s dobou. A to za pomoci kytar, s politickými hesly, ale zároveň s písničkou na rtu. Jak Manic Street Preachers dokazují, odolali vlně shoegazeu, britpopu, trip hopu, acid houseu a zdá se, že ani teď je žádné trendy neomezí.

Manic Street Preachers se rozhodli zkoumat namísto lásky ve svých písničkách sociální, politické, ale i ekonomické otázky. Vedle fanoušků, kteří si najdou ke kapele cestu prostřednictvím melodických linek, tak dokázali Manics oslovit taky posluchače, kteří se zajímají o texty do hloubky. Právě tam se totiž hudba dnes už kultovní velšské kapely při psaní rodí. Na pódiích se ale přeci jen do popředí dostává hlučněji hlas kytar a zpěváka Jamese Deana Bradfielda.

Zatím poslednímu českému vystoupení dal Tomáš Šťástka v MF Dnes úctyhodných 90% a nadšení sdíleli i další publicisté. A to bylo ještě před vydáním tehdy velmi očekávané desky Futurology. Loni navíc přidalo velšské trio do sbírky další povedené album Resistance Is Futile i remasterovanou třídiskovou sběratelskou edici This Is My Truth Tell Me Yours. Tahle deska přinesla kapele před dvaceti lety dvě BRIT Awards a celkem pět ocenění na NME Awards. Hity Tsunami a If You Tolerate This Your Children Will Be Next zůstávají dodneška nejoblíbenějšími položkami setlistů.