4–6/7/2018 Hradec Králové

Novináři a hudební experti se téměř předhání o to, kdo Thurstonovi Moorovi, zakladateli a klíčovému členovi legendárních Sonic Youth, přisoudí vyšší a lépe definované zásluhy o rockovou hudbu posledních dekád. Zatímco David Fricke ho v Rolling Stone vidí jako 34. největšího kytaristu všech dob, v časopisu Spin soudí, že je dokonce spolu s kolegou Lee Ranaldem ze Sonic Youth absolutní jedničkou.

Podstatnější než žebříčkové pozice je však cesta, kterou Thurston Moore urazil, a která poznamenala hudební historii. V osmnácti se Thurston Moore stěhuje z rodné Floridy do New Yorku, pracuje v hudebních a literárních časopisech a po večerech hltá představení Patti Smith, Williama Borroughse a dalších. Začátek oslnivé hudební kariéry můžeme datovat do roku 1981, kdy s Kim Gordonovou a Lee Ranaldem založili Sonic Youth, jednu z mála kapel, která redefinovala rockový zvuk na přelomu století. Moore se však vždy snažil najít si širší a pestřejší pole působnosti a tak jej můžeme najít po boku Yoko Ono, spolupracoval s Lydií Lunch, Johnem Zornem, ikonickými Sparks, metalovými Twilight a dalšími. Po rozpadu Sonic Youth (souvisejícím s jeho rozchodem ze spoluhráčkou i manželkou Kim Gordonovou) vydává sólové akustické album Demolished Thoughts, je inicátorem punkového projektu Chelsea Light Moving.

Jeho zatím poslední sólové album si odneslo výstižné recenzentovo shrnutí: “Puristi budou vždycky fňukat nad koncem Sonic Youth, ale kdo by se staral o minulost, když má kapelu, jako je tahle!” A Thurston Moore se svým dávným parťákem Stevem Shelleym u bicích, basistkou Deb Googe, známou z My Bloody Valentine a druhým kytaristou Jamesem Sedwarsem z kapely Nøught to jistě potvrdí i letos na Rock for People.